KYBERŠIKANOVANIE
Využívaš internet a sociálne siete? Aj ty môžeš byť obeťou šikanovania !
Kyberšikanovanie je forma šikanovania, pri ktorej sú používané nové technológie, ako je počítač, internet, mobilný telefón. Prebieha vo virtuálnom svete s využitím rôznych služieb a nástrojov, napr. chat, sociálne siete, blogy, stránky so zverejňovaním fotografií a pod. Jedná sa o opakované a zámerné správanie, najčastejšie o:
- urážanie a nadávanie prostredníctvom komentárov k fotografiám, posielaním správ alebo emailov,
- zastrašovanie, vyhrážanie, vydieranie správami cez mobil, emailom, nabúraním sa do profilu na sociálnej sieti,
- šírením osobných informácií a klebiet o osobe vo virtuálnom svete,
- vytváranie dehonestujúcich webových stránok, na ktorých sa objavujú karikatúry obrázky , vtipy a básničky, ktoré zosmiešňujú obeť,
- zverejňovanie videí a fotografií s cieľom poškodiť identitu osoby.
Kyberšikanovanie poskytuje agresorovi anonymitu, cíti sa byť chránený pred odhalením vďaka častému používaniu falošných mien, prezývok, či kont. Virtuálne šikanovanie je pre obeť oveľa závažnejšie, keďže agresori prenasledujú obeť všade, kde sa im zachce a v ktorúkoľvek dobu. Že je osoba útokom kyberšikany, môže dať aj nepriamo na vedomie tým, že zisťuje ako sa dá zablokovať profil na sociálnych sieťach, prestane používať sociálne siete alebo internet.
Útoky kyberšikany sú rovnako nebezpečné ako útoky fyzické. Preto od 1. júla 2021 prišiel do účinnosti nový trestný čin ,,Nebezpečné elektronické obťažovanie“ zameraný na online šikanovanie upravený v § 360b zákona č. 300/2005 Z. z. Trestného zákona v znení neskorších predpisov. Znakom tohto trestného činu je podstatné zhoršenie kvality života ponižovaním, zastrašovaním, zverejnením fotografie alebo videa osobnej povahy alebo tým, že páchateľ neoprávnene koná v mene inej osoby. Všeobecná trestná sadzba bola stanovená na tri roky. Ak páchateľ spácha tento trestný čin na chránenej osobe (napr. dieťa) alebo z osobitného motívu (napr. z pomsty), potrestá sa odňatím slobody na jeden až štyri roky. Ak je skutkom spôsobená značná škoda alebo získaný značný prospech (t. j. najmenej 26 600 EUR) alebo páchateľ je recidivista, potrestá sa odňatím slobody na dva až šesť rokov.
Tipy pre deti a tínedžerov:
- Dávaj si pozor na to, čo o sebe zverejníš na internete.
- Zváž, komu dáš prístup k svojim fotografiám alebo profilu, komu dovolíš, aby ťa odfotil alebo natočil na video.
- Ak sa ti na internete niekto vysmieva, nadáva ti, vyhráža sa ti alebo ti ináč ubližuje, nemá na to právo a ty sa vždy môžeš nejakým spôsobom brániť. Daj agresorovi pokojne a dôrazne najavo, že si takéto správanie neželáš, a ďalej s ním nekomunikuj.
- Ak kyberšikanovanie neprestáva, nenechávaj si to pre seba. Povedz o kyberšikanovaní niekomu dospelému – rodičovi, učiteľovi, psychológovi, polícii, kontaktuj linku Pomoc.sk (116 111).
- Na internete môžeš agresora zablokovať alebo ho nahlásiť administrátorovi stránky. Ak sa stretneš s útokmi, posmechom či vyhrážkami, všetky dôkazy (SMS správy, emaily, stránky, čet) si ukladaj.
- Kyberšikanovanie nie je správne a môže niekomu veľmi ublížiť. Dobre si rozmysli, čo na internete robíš, či už zo zábavy, z hnevu alebo túžby po pomste. To, čo sa tebe zdá ako maličkosť, môže ten druhý prežívať ako silné zranenie.
- Ak si všimneš, že niekto niekomu na internete alebo pomocou mobilu ubližuje, posmieva sa mu, ponižuje ho, nezostaň ticho. Pomôž obeti, zastaň sa jej, povedz niekomu dospelému o kyberšikanovaní.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR, Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Senci: Kyberšikanovanie. Deň bezpečného internetu, 7. 2. 2023.
Ďalšie informácie: webstránka projektu Safer Internet Day (EN)